Библиотека

Библиотека Института за новију историју Србије је специјална библиотека, чији је циљ прикупљање, обрада и чување библиотечке грађе, коришћење фонда и пружање информација из области историјских наука у вези са историјом Србије и Југославије у 19. и 20. веку. Библиотека је деценијама расла упоредо са својом научном установом, проширујући и прилагођавајући фонд потребама истраживача.

Имајући у виду првобитну усмереност на истраживање развоја радничког покрета у Србији и историје Комунистичке партије, систематски су сакупљани радничка штампа и разна издања радничких синдиката. Овај део фонда Библиотеке, углавном серијске публикације, драгоцени су извор истраживачима историје радничког и комунистичког покрета у Србији.

У осамдесетим годинама прошлог века, под руководством библиотекара Зорана Панајотовића, Библиотека је профилишући фонд поставила и данас важеће стандарде у својој струци, али је њен развој успорен у турбулентном времену распада Југославије. Наиме, током бомбардовања СР Југославије 1999. године погођена је и зграда у којој се Институт тада налазио (Кнеза Милоша 101). Том приликом, причињена је знатна материјална штета а цео институт морао је бити пресељен. Део библиотечког фонда пренет је у зграду на Тргу Николе Пашића и просторије Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, део је расходован због сумње на контаминацију, док су значајна колекција радничке периодике (једна од најбогатијих на простору бивше Југославије) и некадашња архива Института за историју радничког покрета привремено били смештени у подземне депое Владе Србије (Немањина 26). Услед поплаве и неадекватне заштите, део грађе неповратно је уништен. Пре неколико година, залагањем директора др Милета Бјелајца, извршено је комплетно премештање употребљивих делова периодике и грађе у депое Универзитетске библиотеке “Светозар Марковић”, које Институт за новију историју Србије изнајмљује. У плану су радови на комплетном обједињавању библиотечког и архивског фонда Института.

Данашњи књижни фонд састоји се од 8.500 монографских и преко 2.000 свезака серијских публикација. Библиотека je oд 2016. године преко програмског система КОБИС (COBISS.SR) постала саставни део Виртуелне библиотеке Србије, односно њен електронски каталог део је Узајамне библиографско-каталошке базе података КОБИБ (COBIB.SR). Све монографске публикације унете су у е-каталог, као и највећи број часописа. Од 150 обрађених наслова серијских публикација преко 100 савремених часописа, као и фонд референтне литературе (енциклопедије, лексикони, речници, библиогрефије), налазе се у отвореном приступу.

Библиотечки фонд се увећава првенствено разменом са многобројним домаћим и страним институцијама.

Бригу о библиотеци води књижничар Мирјана Вујашевић, обучена и у поседу лиценци за рад у постојећем библиотечком програму.

Електронски каталог библиотеке Института за новију историју Србије доступан је у оквиру КОБИС базе података - Каталог библиотеке Института