Тематски зборници

Трендови у савременој српској историографији

Уредник: Миле Бјелајац

детаљније

Нови човек: Конституисање српског и југословенског друштва 20. века кроз идеологију и јавне политике

Уредник: Александар Стојановић

Идеја о Новом човеку јавља се код нас највероватније у међуратном периоду (ако не први пут, онда учестало – у разним формама). Формирање заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца била је велика политичка и економска прекретница. Млада држава је обухватила мноштво различитих региона у правном и друштвено-економском погледу, који су произашли из краљевина Србије и Црне Горе те делова бивше Аустроугарске монархије и Османског царства. (…) Зборник радова Нови човек. Конституисање српског и југословенског друштва 20. века кроз идеологију и јавне политике покушај је, како његов уредник Александар Стојановић пише, „академског проблематизовања једног значајног аспекта спрске и југословенске историје, а истовремено и подстицај истраживачима да на исту или сродне теме дају свој допринос и виђења...“

(др Светлана Стефановић)

детаљније

Токови капитала у Југославији 1918-1991 – студије случаја

Уредници: Весна Алексић, Јелена Рафаиловић

Зборник радова "Токови капитала у Југославији 1918-1991 – студије случаја" настао је са намером да обухвати читав спектар питања у подручју историје токова финансијског, друштвеног и јавног капитала. У њему се налазе радови који настоје да укажу на комплексност и важност токова капитала као и њихов утицај кроз директне стране, портфељне, банкарске и друге инвестиције у обе Југославије. Део Зборника чине студије које се баве питањем утицаја страних банака и (не)успешног пласирање међународног капитала у привреду предратне Југославије. Остале студије обухватају питања попут оних који се односе на то ко руководи капиталом и како изгледа капитал у појединим индустријама, док посебни део представљају радови који обрађују питања токова капитала у другачијем друштвенополитичком и економском систему, односно у социјалистичкој Југославији. 

детаљније

Између слободе и тескобе: Националне мањине у Југославији

уредници: Божица Славковић Мирић, Милана Живановић, Давор Стипић

Тематски зборник радова „Између слободе и тескобе: националне мањине у Југославији“, настао је из потребе да се на једном месту обједине резултати досадашњих истраживања по питању друштвене, културне и политичке историје мањинских, етничких и верских заједница на простору Југославије у периоду од њеног настанка па све до распада државе. Чланци су фокусирани на различите аспекте живота националних мањина у Југославији попут школства, политичког организовања, емиграције, идентитета, економске и социјалне структуре, демографских промена као и анализе њихове перцепције од стране етничке већине.

детаљније

Нови хоризонти спољне политике Југославије ‒ Балкан, Европа, свет

уредници: Јован Чавошки, Александар В. Милетић

Радови из овог зборника посвећени су најбурнијем, а уједно и најважнијем раздобљу послератне историје Југославије. Током тог раздобља десило се практично све, све што ће касније битније утицати на југословенску спољнополитичку оријентацију, на њену међународну позицију и њен стратешки прилаз њеном непосредном географском окружењу, Балкану, али и ширим европским просторима и целокупном простору Трећег света. При томе, као што то често наводе и аутори зборника, у оквиру овог пројекта је посебно истакнуто "све то што је у интеракцији са светом настало 'ново' и суштински мењало југословенску спољну политику, настојећи, тако да обогати наше историјско знање и прошири стручне и опште видике, успут извлачећи и извесне поуке у односу на специфичну тематику којом се сваки одељак бави“.

 (Др Драган Богетић, дописни члан САНУ)

детаљније

On the Fault Lines of European and World Politics: Yugoslavia between Alliances and Neutrality/Non-Alignment

Editors: Srđan Mićić and Jovan Čavoški

детаљније

Без школе шта би ми?! Огледи из историје образовања у Србији и Југославији од 19. века до данас

Институт за новију историју Србије вас обавештава да је из штампе изашао зборник радова "Без школе шта би ми?! Огледи из историје образовања у Србији и Југославији од 19. века до данас" кога је заједно са проф. др Александром Илић Рајковић уредила др Сања Петровић Тодосијевић, научна сарадница нашег Института. Зборник радова "Без школе шта би ми?! Огледи из историје образовања у Србији и Југославији од 19. века до данас" је прво заједничко издање Института за новију историју Србије и Института за педагогију и андрагогију Филозофског факултета Универзитета у Београду. У збронику Без школе шта би ми?! Огледи из историје образовања у Србији и Југославији од 19. века до данас можете читати радове: Александре Илић Рајковић, Наташе Вујисић Живковић, Љубинке Трговчевић, Ане Столић, Љиљане Станков, Јована Миљковића, Ђурђе Максимовић, Зорана Јањетовића, Љубинке Шкодрић, Сање Петровић Тодосијевић, Ладе Дураковић, Милице Секуловић, Срђана Милошевића, Драгомира Бонџића, Владимира Џиновића и Иване Ђерић. У Зборнику је објављен последњи интервју са, пре неколико дана преминулим, проф. др Николом Поткоњаком (1924-2021).

детаљније

80 година од избијања Другог светског рата на простору Југославије и страдања града Крагујевца: нови помаци или ревизије историје

Уредници:  Дмитар Тасић, Лела Вујошевић

Зборник представља резултат потребе за новим истраживањима и новим тумачењима, за преиспитивањима социјализованог и институционализованог памћења, а све услед промена глобаланог, регионалног и националног политичког и друштвено-економског контекста до којих је дошло у годинама распада југословенске федерације и изградње нове политичке реалности на Балкану. Зборник представља пресек трендова у обрађивању неких од најспорнијих тема у науци, популарним формама и уџбеницима као што су сарадња са окупатором, ратни злочини, страдање, реторзија и револуционарна репресија после 1944. године. Један од његових циљева је превазилажење неких старих спорних места и интерпретација, али и формирања нових интерпретација о којима се међу историчарима у јавности води дијалог, како унутар српске историографије, тако и у земљама у окружењу.

детаљније

Русија и Србија на прелому векова: српске теме Андреја Шемјакина

одговорни уредник Алексеј Ј. Тимофејев
Београд: Институт зановију историју Србије; Центар за Руске и Источноевропске студије "М. Јовановић" Филозофског факултета; Информатика;
Москва: Институт за словенске студије РАН; Историјски институт, 2020. 354 стр

књигу у електронском облику можете преузети овде

Традиција и трансформација: транснационална искуства југословенске историје - зборник радова. Књ. 2

уреднице: Олга Манојловић Пинтар, Вера Гудац Додић

детаљније

Srbija u modernizacijskim procesima XX veka

Latinka Perović
Beograd: Institut za noviju istoriju Srbije, 2018.
репринт издање

садржај

Србија и Руска револуција 1917. - нове теме и изазови

Алексеј Тимофејев
Београд: Институт за новију историју Србије, 2017.

1945. Крај или нови почетак?

Зоран Јањетовић
Београд: Институт за новију историју Србије; Музеј жртава геноцида, 2016.

Историјска трибина: истраживања младих сарадника Института за новију историју Србије, бр. 2, Београд, Институт за новију историју Србије, 2016.

ТРАДИЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА: ПОЛИТИЧКЕ И ДРУШТВЕНЕ ПРОМЕНЕ УСРБИЈИ И ЈУГОСЛАВИЈИ У 20. ВЕКУ

ТРАДИЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА: ПОЛИТИЧКЕ И ДРУШТВЕНЕ ПРОМЕНЕ УСРБИЈИ И ЈУГОСЛАВИЈИ У 20. ВЕКУ

уредник: Владан Јовановић

садржај

Историја и географија: сусрети и прожимања

Софија Божић
Београд: Институт за новију историју Србије; Географски институт "Јован Цвијић" САНУ; Институт за славистку РАН, 2014.

садржај

Срби и рат у Југославији 1941. године

Драган Алексић
Београд: Институт за новију историју Србије; Музеј жртава геноцида; Институт за славистику Руске академије наука, 2014.

Истраживања младих сарадника Института за новију историју Србије, бр. 1,

Београд, Институт за новију историју Србије, 2013.

садржај

Tito–Viđenja i tumačenja

Олга Манојловић Пинтар
Beograd: Institut za noviju istoriju Srbije; Arhiv Jugoslavije, 2011.
садржај

Spoljna politika Jugoslavije 1950-1961.

Југословенска дипломатија: 1945-1961.

Слободан Селинић
Београд: Институт за новију историју Србије, 2012.

садржај

Ослобођење Београда 1944. зборник радова Београд: Институт за новију историју Србије, 2010.

Југославија у хладном рату : прилози истраживањима: зборник радова Београд: Институт за новију историју Србије, 2010.

Спољна политика Југославије 1950–1961. Зборник радова. Београд. Институт за новију историју Србије, 2008.

1968 - четрдесет година после. Зборник радова. Београд: Институт за новију историју Србије, 2008.

Срби и Југославија. Држава, друштво, политика. Зборник радова. Београд: Институт за новију историју Србије, 2007.

Делиград. Од устанка ка независности 1806–1876. Зборник радова. Београд: Институт за новију историју Србије, 2007.

Браничево у историји Србије. Зборник радова. Пожаревац-Београд, 2008: Институт за новију историју Србије - Архив Пожаревац

Писати историју Југославије. Виђење српског фактора. Зборник радова. Београд: Институт за новију историју Србије, 2006.

Србија у модернизацијским процесима 19 и 20. века (2), "Положај жене као мерило модернизације" (научни скуп) Београд: Институт за новију историју Србије, 1998.