Мр Александар ЖИВОТИЋ Институт за новију историју Србије Међународни научни скуп "Contemporаry Methods аnd Approаches, Used in Studying the Lessons Leаrnt", Софија, 7–9. маја 2007.

У Софији је од 7. до 9. маја 2007. године у организацији Бугарске комисије за војну историју и Центра за војну историју Војне академије " Г. С. Раковски" одржана Десета међународна конференција војних историчара са темом Contemporаry Methods аnd Approаches, Used in Studying the Lessons Leаrnt Скуп је окупио већи број истраживача – историчара, политиколога, војних стручњака из Бугарске, САД-а, Италије, Шведске, Румуније и Србије. Низом различитих реферата из различитих области организатори су настојали да истакну важност познавања историјских процеса и догађаја и коришћења адекватних историјских искустава у процесу изградње савремене ратне вештине. Наиме, намера организатора скупа је била да на конкретним примерима покажу како се и на који начин историјска искуства могу примењивати у савременим условима. Посебну пажњу учесника скупа су привукле презентације америчких историчара Скота Лакија и Марка Шилера из Војног центра за коришћење ратних искустава при Командно-штабној академији америчке армије у Форт Левенворту. Кроз две веома пластичне презентације Лаки и Шилер су представили концепт коришћења ратних искустава у америчкој армији посебно наглашавајући систематски рад на прикупљању адекватних извора, њиховом истраживању, уобличавању иску- става и њиховом публиковању и презентовању крајњим корисницима. Учесници конференције из Бугарске, Италије и Румуније су настојали да презентују савре- мена искуства својих армија из учешћа у мировним операцијама. Професор Ларс Ериксон из Шведске је веома сликовито приказао шведска искуства из учешћа у мировној операцији у Конгу између 1960. и 1964. године. Из Србије на овом скупу су учествовали Александар Животић (Институт за новију историју Србије) са рефератом Апплицатион оф Yугослав Еxпериенце фром Пеаце кеепинг Оператионс (1956– 1992) ин Цонтемпорарy Цондитионс и мр Дмитар Тасић (Институт за стратегијска истраживања) са рефератом Тхе Балканс анд тхе Греат Поwерс – Дид wе Леарн тхе Лессон? Скуп је одржан на веома високом професионалном, организационом и техничком нивоу. Гостољубиви домаћини су се потрудили да учесницима из иностранства представе и знаменитости Бугарске, па је трећег дана скупа организована и краћа посета Тројанском манастиру и туристичком комплексу Рибарица.