Мр Владан Јовановић, Институт за новију историју Србије, „Urbаn History Associаtion Third Bienniаl Conference”, Arizonа Stаte University, Tempe, 19–22. октобар 2006.

Удружење за „урбану историју”, тј. изучавање развоја градских насеља (УХА) је водећи амерички научни форум те врсте са преко 400 активних чланова. Ова организација је веома уско повезана како са државним тако и са елитним приватним универзитетима на простору САД-а. На свом трећем бијеналу, челници УХА су решили да листу учесника прошире гостима из других крајева света, па је тако било неколико (млађих) научника са простора Европе, Азије и Африке. Поред историчара, на конференцији су учествовали и урбанисти у правом смислу те речи (архитекти, инжењери), историчари уметности, политиколози и социолози. Бројна предавања су организована у 36 панела и округлих столова који су одр- жавани у централној згради Државног универзитета Аризоне у Темпеу (Мемориал Унион). Сам чин отварања скупа и регистрација учесника изведени су у Нелсоновом центру ликовних уметности (Нелсон Фине Артс Центер), који је смештен у западном делу универзитетског кампуса. Све сале и амфитеатри у којима су држана предавања били су опремљени неопходном техником, чиме је ток презентација и дискусија учињен занимљивијим, што је одговарало и самој природи скупа. Да бисмо илустровали разноликост тема које су биле заступљене, поменућемо називе само неких радионица: „Урбана историја и јавна историја”, „Привреда урбане експанзије“, „Држава и урбани развој”, „Урбана форма и спорна националност” и сл. Неколико панела је било географски локализовано на поједине светске регије (нпр. Јапан, Африка, западна Европа, САД и сл.), док су пленарне седнице водили најпризнатији стручњаци из области урбане историје. Последњег дана конференције за учеснике је приређена екскурзија „Денсифицатион оф Пхоениx” на којој је било речи о згушњавању широких обода престонице Аризоне и успешном решавању проблема пијаће воде, због којих је ова „пустињска комуна” муњевито израсла у пети град по броју становника у САД. Пролазећи кроз егзотичне суптропске пределе учесници су могли разгледати индијанске резервате, монденско насеље Скотсдејл, као и екстреме града Финикса разломљеног у сјају богатих пословних зграда и сиромаштву његових јужних квартова. Организација ове велике конференције била је у рукама професорке историје Vendi Plotkin (Wendy Plotkin, College of Liberаl Arts аnd Sciences, Depаrtment of History, ASU).