Biblioteka

Biblioteka Instituta za noviju istoriju Srbije je specijalna biblioteka, čiji je cilj prikupljanje, obrada i čuvanje bibliotečke građe, korišćenje fonda i pružanje informacija iz oblasti istorijskih nauka u vezi sa istorijom Srbije i Jugoslavije u 19. i 20. veku. Biblioteka je decenijama rasla uporedo sa svojom naučnom ustanovom, proširujući i prilagođavajući fond potrebama istraživača.

Imajući u vidu prvobitnu usmerenost na istraživanje razvoja radničkog pokreta u Srbiji i istorije Komunističke partije, sistematski su sakupljani radnička štampa i razna izdanja radničkih sindikata. Ovaj deo fonda Biblioteke, uglavnom serijske publikacije, dragoceni su izvor istraživačima istorije radničkog i komunističkog pokreta u Srbiji.

U osamdesetim godinama prošlog veka, pod rukovodstvom bibliotekara Zorana Panajotovića, Biblioteka je profilišući fond postavila i danas važeće standarde u svojoj struci, ali je njen razvoj usporen u turbulentnom vremenu raspada Jugoslavije. Naime, tokom bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine pogođena je i zgrada u kojoj se Institut tada nalazio (Kneza Miloša 101). Tom prilikom, pričinjena je znatna materijalna šteta a ceo institut morao je biti preseljen. Deo bibliotečkog fonda prenet je u zgradu na Trgu Nikole Pašića i prostorije Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, deo je rashodovan zbog sumnje na kontaminaciju, dok su značajna kolekcija radničke periodike (jedna od najbogatijih na prostoru bivše Jugoslavije) i nekadašnja arhiva Instituta za istoriju radničkog pokreta privremeno bili smešteni u podzemne depoe Vlade Srbije (Nemanjina 26). Usled poplave i neadekvatne zaštite, deo građe nepovratno je uništen. Pre nekoliko godina, zalaganjem direktora dr Mileta Bjelajca, izvršeno je kompletno premeštanje upotrebljivih delova periodike i građe u depoe Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković”, koje Institut za noviju istoriju Srbije iznajmljuje. U planu su radovi na kompletnom objedinjavanju bibliotečkog i arhivskog fonda Instituta.

Današnji knjižni fond sastoji se od 8.500 monografskih i preko 2.000 svezaka serijskih publikacija. Biblioteka je od 2016. godine preko programskog sistema KOBIS (COBISS.SR) postala sastavni deo Virtuelne biblioteke Srbije, odnosno njen elektronski katalog deo je Uzajamne bibliografsko-kataloške baze podataka KOBIB (COBIB.SR). Sve monografske publikacije unete su u e-katalog, kao i najveći broj časopisa. Od 150 obrađenih naslova serijskih publikacija preko 100 savremenih časopisa, kao i fond referentne literature (enciklopedije, leksikoni, rečnici, bibliogrefije), nalaze se u otvorenom pristupu.

Bibliotečki fond se uvećava prvenstveno razmenom sa mnogobrojnim domaćim i stranim institucijama.

Brigu o biblioteci vodi knjižničar Mirjana Vujašević, obučena i u posedu licenci za rad u postojećem bibliotečkom programu.

Elektronski katalog biblioteke Instituta za noviju istoriju Srbije dostupan je u okviru KOBIS baze podataka - Katalog biblioteke Instituta