Tematski zbornici
Između slobode i teskobe: nacionalne manje u Jugoslaviji
Urednici: Božica Slavković Mirić, Milana Živanović, Davor Stipić
Tematski zbornik radova "Između slobode i teskobe: nacionalne manjine u Jugoslaviji", nastao je iz potrebe da se na jednom mestu objedine rezultati dosadašnjih istraživanja po pitanju društvene, kulturne i političke istorije manjinskih, etničkih i verskih zajednica na prostoru Jugoslavije u periodu od njenog nastanka pa sve do raspada države. Članci su fokusirani na različite aspekte života nacionalnih manjina u Jugoslaviji poput školstva, političkog organizovanja, emigracije, identiteta, ekonomske i socijalne strukture, demografskih promena kao i analize njihove percepcije od strane etničke većine.
Novi čovek: Konstituisanje srpskog i jugoslovenskog društva 20. veka kroz ideologiju i javne politike
Urednik: Aleksandar Stojanović
Ideja o Novom čoveku javlja se kod nas najverovatnije u međuratnom periodu (ako ne prvi put, onda učestalo – u raznim formama). Formiranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca bila je velika politička i ekonomska prekretnica. Mlada država je obuhvatila mnoštvo različitih regiona u pravnom i društveno-ekonomskom pogledu, koji su proizašli iz kraljevina Srbije i Crne Gore te delova bivše Austrougarske monarhije i Osmanskog carstva. (…) Zbornik radova Novi čovek. Konstituisanje srpskog i jugoslovenskog društva 20. veka kroz ideologiju i javne politike pokušaj je, kako njegov urednik Aleksandar Stojanović piše, „akademskog problematizovanja jednog značajnog aspekta sprske i jugoslovenske istorije, a istovremeno i podsticaj istraživačima da na istu ili srodne teme daju svoj doprinos i viđenja...“
izvod iz recenzije dr Svetlane Stefanović
Novi horizonti spoljne politike Jugoslavije ‒ Balkan, Evropa, svet
Urednici: Jovan Čavoški, Aleksandar V. Miletić
Radovi iz ovog zbornika posvećeni su najburnijem, a ujedno i najvažnijem razdoblju posleratne istorije Jugoslavije. Tokom tog razdoblja desilo se praktično sve, sve što će kasnije bitnije uticati na jugoslovensku spoljnopolitičku orijentaciju, na njenu međunarodnu poziciju i njen strateški prilaz njenom neposrednom geografskom okruženju, Balkanu, ali i širim evropskim prostorima i celokupnom prostoru Trećeg sveta. Pri tome, kao što to često navode i autori zbornika, u okviru ovog projekta je posebno istaknuto "sve to što je u interakciji sa svetom nastalo 'novo' i suštinski menjalo jugoslovensku spoljnu politiku, nastojeći, tako da obogati naše istorijsko znanje i proširi stručne i opšte vidike, usput izvlačeći i izvesne pouke u odnosu na specifičnu tematiku kojom se svaki odeljak bavi“.
(Dr Dragan Bogetić, dopisni član SANU)
Tokovi kapitala u Jugoslaviji 1918–1991 – studije slučaja.
Urednici: Vesna Aleksić, Jelena Rafailović
Zbornik radova "Tokovi kapitala u Jugoslaviji 1918-1991 – studije slučaja" nastao je sa namerom da obuhvati čitav spektar pitanja u području istorije tokova finansijskog, društvenog i javnog kapitala. U njemu se nalaze radovi koji nastoje da ukažu na komleksnost i važnost tokova kapitala kao i njihov uticaj kroz direktne strane, portfeljne, bankarske i druge investicije u obe Jugoslavije. Deo Zbornika čine studije koje se bave pitanjem uticaja stranih banaka i (ne)uspešnog plasiranje međunarodnog kapitala u privredu predratne Jugoslavije. Ostale studije obuhvataju pitanja poput onih koji se odnose na to ko rukovodi kapitalom i kako izgleda kapital u pojedinim industrijama, dok posebni deo predstavljaju radovi koji obrađuju pitanja tokova kapitala u drugačijem društvenopolitičkom i ekonomskom sistemu, odnosno u socijalističkoj Jugoslaviji.
ON THE FAULT LINES OF EUROPEAN AND WORLD POLITICS: YUGOSLAVIA BETWEEN ALLIANCES AND NEUTRALITY/NON-ALIGNMENT
Editors: Srđan Mićić and Jovan Čavoški
Bez škole šta bi mi?! Ogledi iz istorije obrazovanja u Srbiji i Jugoslaviji od 19. veka do danas
Urednici: Aleksandra Ilić Rajković, Sanja Petrović Todosijević
Zbornik pod naslovom „Bez škole šta bi mi?! Ogledi iz istorije obrazovanja u Srbiji i Jugoslaviji od 19. veka do danas“ koga su uredile prof. dr Aleksandra Ilić Rajković i dr Sanja Petrović Todosijević predstavlja rezultat saradnje Instituta za noviju istoriju Srbije i Instituta za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Nastao je sa ciljem da se ukaže na sve faze i različite aspekte dugog i složenog procesa „ulaska“ društva u celini „u školu“, koja nije u svim vremenima vrednovana i pozicionirana na isti način ali i da skrene pažnju na posledice, sada već trajne i sistematske marginalizacije obrazovnih institucija koje imaju ključnu ulogu u procesu modernizacije i emancipacije društva. Namera Zbornika jeste da pruži uvid u proces borbe za moderan obrazovni sistem koji u uslovima srpskog i jugoslovenskog društva kao i u uslovima postjugoslovenskih društava traje od 19. veka do danas.
80 godina od izbijanja Drugog svetskog rata na prostoru Jugoslavije i stradanje grada Kragujevca: novi pomaci ili revizije istorije
Urednici: Dmitar Tasić, Lela Vujošević
Zbornik predstavlja rezultat potrebe za novim istraživanjima i novim tumačenjima, za preispitivanjima socijalizovanog i institucionalizovanog pamćenja, a sve usled promena globalanog, regionalnog i nacionalnog političkog i društveno-ekonomskog konteksta do kojih je došlo u godinama raspada jugoslovenske federacije i izgradnje nove političke realnosti na Balkanu. Zbornik predstavlja presek trendova u obrađivanju nekih od najspornijih tema u nauci, popularnim formama i udžbenicima kao što su saradnja sa okupatorom, ratni zločini, stradanje, retorzija i revolucionarna represija posle 1944. godine. Jedan od njegovih ciljeva je prevazilaženje nekih starih spornih mesta i interpretacija, ali i formiranja novih interpretacija o kojima se među istoričarima u javnosti vodi dijalog, kako unutar srpske istoriografije, tako i u zemljama u okruženju.
Русија и Србија на прелому векова: српске теме Андреја Шемјакина
одговорни уредник Алексеј Ј. Тимофејев
Београд: Институт зановију историју Србије; Центар за Руске и Источноевропске студије "М. Јовановић" Филозофског факултета; Информатика;
Москва: Институт за словенске студије РАН; Историјски институт, 2020.
(Београд: Графо сан). - 354 стр
Традиција и трансформација: транснационална искуства југословенске историје - зборник радова. Књ. 2
Олга Манојловић Пинтар, Вера Гудац Додић
Београд : Институт за новију историју Србије, 2019.
садржај
Srbija u modernizacijskim procesima XX veka
Latinka Perović
Beograd: Institut za noviju istoriju Srbije, 2018.
reprint izdanje
ТРАДИЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА: ПОЛИТИЧКЕ И ДРУШТВЕНЕ ПРОМЕНЕ УСРБИЈИ И ЈУГОСЛАВИЈИ У 20. ВЕКУ
ТРАДИЦИЈА И ТРАНСФОРМАЦИЈА: ПОЛИТИЧКЕ И ДРУШТВЕНЕ ПРОМЕНЕ УСРБИЈИ И ЈУГОСЛАВИЈИ У 20. ВЕКУ
уредник: Владан Јовановић
Истраживања младих сарадника Института за новију историју Србије, бр. 1,
Београд, Институт за новију историју Србије, 2013.
Tito–Viđenja i tumačenja
Olga Manojlović Pintar
Beograd: Institut za noviju istoriju Srbije; Arhiv Jugoslavije, 2011.
sadržaj
Срби и Југославија. Држава, друштво, политика. Зборник радова.
Београд: Институт за новију историју Србије, 2007.
Pisati istoriju Jugoslavije. Vidjenje srpskog faktora.
Beograd: Institut za noviju istoriju Srbije, 2006.