Jugoslavija i Zapad 1980-1983. Spoljni dug i unutrašnja kriza
Autor: Slobodan Selinić
Izdavač: Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd
Godina: 2024
Jezik: srpski, 380 str.
ISBN: 978-86-7005-191-1
DOI: 10.31212/monografija.2024.136.selinic
Jugoslavija i Zapad 1980-1983. Spoljni dug i unutrašnja kriza
Sadržaj
О temi, izvorima i literaturi
Dug: kako je i kada nastao
Suočavanje sa krizom: godine nerešavanja problema 1980. i 1981
Dug postaje dužnička kriza 1982. godine
Zapadne banke i SFRJ 1982: krediti, uslovljavanja i pregovori
"Mini pariski klub“: zapadni finansijski blok i SFRJ decembar 1982. – januar 1983.
Najteži zapadni uslovi Jugoslaviji februar–jun 1983
Rasplet: sporazumi SFRJ i zapadnih kreditora u leto 1983
Zaključak
Conclusion
Izvori i literatura.
Imenski registar
O knjizi:
Autor je otvorio prozor kako u svet poverilaca Jugoslavije na početku 80-ih godina 20. veka, koji su se na svaki način trudili da zaštite svoje finansijske interese u ekonomski posrnuloj zemlji, tako i u svet poremećenih, nepomirljivih finansijskih odnosa između partijskih i državnih rukovodstava na saveznom nivou, kao i između federalnih i pokrajinskih jedinica.
iz recenzije prof. dr Dragane Gnjatović
Istorija Jugoslavije i Srbije u prvom periodu posle smrti Josipa Broza 1980. godine nije do sada imala potpunu istoriografsku obradu. Kolega Selinić je u svom istraživanju obuhvatio ekonomsku „problematiku“, odnosno eksploziju ekonomske krize koja je do tada držana daleko od očiju javnosti. Zbog toga njegovo monografsko delo predstavlja značajan doprinos srpskoj istorijskoj nauci.
iz recenzije dr Koste Nikolića
Knjiga dr Slobodana Selinića jedna je od onih retkih monografskih publikacija iz nacionalne ekonomske istorije u kojoj se kroz analitički pristup prvoklasnoj istorijskoj dokumentaciji baca potpuno novo svetlo na važno razdoblje u ekonomskoj i političkoj istoriji SFRJ. Ona navodi na zaključak da je nedovoljno dobro promišljena politika ekonomske rascepkanosti na republička i pokrajinska područja za manje od jedne decenije uvukla državu u tešku dužničku krizu za koju niko nije bio spreman da preuzme političku odgovornost i da je partijski i državni vrh oportuno prihvatio promenu ekonomskog sistema u pravcu veće centralizacije, kao i druge ultimativne zahteve stranih poverilaca.
iz recenzije dr Vesne Aleksić