In memoriam Latinka Perović (1933-2022)

Institut za noviju istoriju Srbije izgubio je vernu prijateljicu, saborkinju i saradnicu (Latinka Perović otišla je u penziju u zvanju naučne savetnice) koja je u najtežim godinama rada Instituta preuzela na sebe veliku odgovornost, pre svega kao urednica časopisa Tokovi istorije (1993-1999) zatim kao urednica edicije Srbija u modernizacijskim procesima 19. i 20. veka (1994, 1998, 2003, 2006) a onda i kao važan oslonac verovatno jednoj od najtalentovanijih generacija srpskih istoričara i istoričarki koji su već od kraja osamdesetih godina 20. veka počeli da dolaze u Intitut smenjujući prethodne generacije. Upravo je ovo pregalaštvo, spremnost da se u najizazovnijim godinama, ratnom okruženju, siromaštvu i oskudici svake vrste ne samo zadrži naučni kredibilitet već i pokrene edicija koja će kao odskočna daska za mnoge mlade istoričare i istoričarke otvoriti neslućene mogučnosti čak i onim generacijama istraživača i istraživačica koji će u Institut za noviju istoriju Srbije doći kada Latinka Perović već bude u penziji (od 1998), definisalo onaj segment naše prošlosti zbog koga se kao saradnici i saradnice Instituta za noviju istoriju Srbije osećamo posebno i zahvalno.

preuzeto iz https://www.facebook.com/INISBGD/